Ortonyxie

Ortonyxie je obor, který se zabývá rovnáním nehtů (ORTHOS= rovný + ONYX = nehet). Podobně jako se ortodoncie zabývá rovnáním zubů pomocí zubních rovnátek, ortonyxie se zabývá rovnáním nehtů pomocí nehtového rovnátka (špony).

Nehtová rovnátka účinně řeší problémy se zarůstajícími nehty. Pomocí nehtových rovnátek zvedáme nehtovou ploténku a tím dlouhodobě ulevujeme tkáni, do které ploténka vrůstá. Aplikace rovnátek je na rozdíl od chirurgického zákroku dlouhodobým řešením zarůstajících nehtů; při správné péči se problém nevrací. Výhodou rovnátek je okamžitá nebo velmi brzká úleva od bolesti, kterou zarůstající nehet způsobuje.

Kdy zarůstají nehty?

  • V některých případech je důvodem dědičná dispozice.
  • Prvotní příčinou zarůstání nehtů může být i nehtová mykóza (plíseň).
  • Někdy si způsobí klienti zarůstání nehtů nevhodným stříháním (do kulata) nebo úrazem.
  • Zarůstání může způsobit neodborný zásah pedikérky, která pravidelně poškozuje klienta vystřiháváním anebo vyřezáváním části nehtové ploténky. Toto řešení sice krátkodobě uleví od bolesti, ale z dlouhodobého hlediska se stav zhoršuje. Takový klient musí docházet na pedikúru cca každé 4 týdny, protože bolest, kterou trpí při dorůstání nehtu, je nesnesitelná. Řešení existuje a je jím většinou nehtové rovnátko, po jehož nasazení a vyčištění valu dojde k vymizení bolesti. Klient, kterému doroste nehet v celé šíři, nemá již potřebu chodit na pedikúru kvůli úlevě od bolesti.
  • Po chirurgickém zásahu (částečném/úplném stržení nehtové ploténky) často dochází k recidivám a poškození okolní tkáně. Chirurgické řešení je pak úspěšné pouze z pohledu krátkodobé perspektivy. Nehtová ploténka často dorůstá deformovaná a vrůstá do nehtového valu.

Jak probíhá ošetření zarůstajícího nehtu v mé ordinaci?

  • Každého klienta se zarůstajícím nehtem vždy seznámím s postupem, který je pro něj nejvhodnější. Ošetření je bezkrevné a bezbolestné; řada klientů je tím překvapena.
  • Při ošetření zarostlých nehtů používám některý z následujících postupů, případně jejich kombinaci:
  • Ve své praxi používám několik typů nehtových rovnátek k rovnání nehtové ploténky. Výběr nejvhodnějšího rovnátka záleží na typu, aktuálním stavu a způsobu zarůstání nehtu.
  • Nehty lze také rovnat pomocí speciálního gelu, kterým se stočený nehet lehce podlévá anebo s jeho pomocí domodeluji ploténku tak, aby nedocházelo k jejímu vrůstání do okolní tkáně.
  • Některé typy zarůstajících nehtů není třeba řešit nasazením nehtového rovnátka a stačí použití metod oddalování valu od nehtové ploténky, a to vypodložením gázou, aplikací Sulci protektoru (plastová trubička) nebo tejpováním valu.

Ošetření zarostlého nehtu neprovádějte NIKDY sami! Problém se pouze prohloubí, až nabude takových rozměrů, že nebude možné jej ošetřit doma a pak většina postižených vyhledá lékaře, který nehet částečně odstraní nebo strhne. 


některé nehtové špony
některé nehtové špony
nehtová špona combiped
nehtová špona combiped
Pedikúra Veselá, Poliklinika Pod Marjánkou 12, Praha 6
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!