Nehtová rovnátka (špony)

Nehtová rovnátka účinně řeší problémy se zarůstajícími nehty. Pomocí nehtových rovnátek zvedáme nehtovou ploténku a tím dlouhodobě ulevujeme tkáni, do které ploténka vrůstá. Aplikace rovnátek je na rozdíl od chirurgického zákroku dlouhodobým řešením zarůstajících nehtů; při správné péči se problém nevrací. Výhodou rovnátek je okamžitá nebo velmi brzká úleva od bolesti, kterou zarůstající nehet způsobuje.

Kdy zarůstají nehty?
  • V některých případech je důvodem dědičná dispozice.
  • Prvotní příčinou zarůstání nehtů může být i nehtová mykóza (plíseň).
  • Někdy si způsobí klienti zarůstání nehtů nevhodným stříháním (do kulata) nebo úrazem.
  • Zarůstání může způsobit neodborný zásah pedikérky, která pravidelně poškozuje klienta vystřiháváním anebo vyřezáváním části nehtové ploténky. Toto řešení sice krátkodobě uleví od bolesti, ale z dlouhodobého hlediska se stav zhoršuje. Takový klient musí docházet na pedikúru cca každé 4 týdny, protože bolest, kterou trpí při dorůstání nehtu, je nesnesitelná. Řešení existuje a je jím většinou nehtové rovnátko, po jehož nasazení a vyčištění valu dojde k vymizení bolesti. Klient, kterému doroste nehet v celé šíři, nemá již potřebu chodit na pedikúru kvůli úlevě od bolesti.
  • Po chirurgickém zásahu (částečném/úplném stržení nehtové ploténky) často dochází k recidivám a poškození okolní tkáně. Chirurgické řešení je pak úspěšné pouze z pohledu krátkodobé perspektivy. Nehtová ploténka často dorůstá deformovaná a vrůstá do nehtového valu.

Jak probíhá ošetření zarůstajícího nehtu v mé ordinaci?
Každého klienta se zarůstajícím nehtem vždy seznámím s postupem, který je pro něj nejvhodnější. Ošetření je bezkrevné a bezbolestné; řada klientů je tím překvapena.
Při ošetření zarostlých nehtů používám některý z následujících postupů, případně jejich kombinaci:
  • Ve své praxi používám 3 typy nehtových rovnátek k rovnání nehtové ploténky. Výběr nejvhodnějšího rovnátka záleží na typu, aktuálním stavu a způsobu zarůstání nehtu.
  • Nehty lze také rovnat pomocí speciálního gelu, kterým se stočený nehet lehce podlévá anebo s jeho pomocí domodeluji ploténku tak, aby nedocházelo k jejímu vrůstání do okolní tkáně.
  • Některé typy zarůstajících nehtů není třeba řešit nasazením nehtového rovnátka a stačí použití metod oddalování valu od nehtové ploténky, a to vypodložením gázou, aplikací Sulci protektoru (plastová trubička) nebo tejpováním valu.

Orthonyxie
Orthonyxie je obor, který se zabývá rovnáním nehtů (ORTHOS= rovný + ONYX = nehet). Podobně jako se orthodoncie zabývá rovnáním zubů pomocí zubních rovnátek, orthonyxie se zabývá rovnáním nehtů pomocí nehtového rovnátka (špony).


Rovnatka   rovnatko_nehet